Opsæt redekasser på skoler

Redekasser på skoler er altid en god ide. Mursejlerne foretrækker ofte at bosætte sig i lidt større bygninger. De bor gerne flere par tæt på hinanden. Det gør de fleste skoler til et oplagt sted at yngle, men der er i de fleste steder ingen redepladser. Derfor er skoler er et godt sted at starte med at opsætte redekasser. Redekasserne kræver ingen vedligeholdelse. Hvis der er fremstillet af holdbare materialer som træbeton, douglasgran eller støbefiner, har de en lang levetid.

Flere gode grunde til at opsætte redekasser på skoler:

  • de fleste skoler består af større bygninger, som helt naturligt tiltrækker mursejlere. Måske yngler der nogle allerede. Så kan bestanden blive fastholdt og måske øget,
  • mursejlere forbliver trofaste mod deres redeplads hele livet. De vender tilbage tilden samme redeplads år efter år.  Etablering af en kolonilignende gruppe mursejlere på en skole er derfor også en langsigtet løsning,
  • redepladserne giver mulighed for en fascinerende indsigt i mursejlernes usædvanlige biologi. Det kan formidles over mange år og på flere klassetrin. Det er f.eks. altid en begivenhed for børn og unge, når mursejlerne ankommer medio maj,
  • det kan være med til at booste børns naturbegejstring få dem ud og opleve naturen. Så er det jo praktisk at have dem ynglende på skolen, og
  • mursejlerne kan inddrages i undervisningen i f.eks. naturlære (biodiversitet i byen, trækforhold, trusler mod mursejlerne som et eksempel, registrering af mursejlerne og deres redekasser), i håndværk & design og billedkunst (bygning og maling af redekasser, tegning af mursejlere). I det hele taget kan det styrke børnenes medfødte trang til at være interesseret i deres omgivelser og at drage omsorg for livet. Det er med til at gøre dem til miljøbeviste borgere med respekt for naturens mangfoldighed og små ambassadører for mursejlerne.

 

Fokus på skoler

Defor har vores arbejde med at hjælpe mursejlerne fokuseret på skoler. Folkeskolerne hører under kommunerne. Det burde jo så være en simpel opgave at få  kommunerne med til at opsætte redekasser. Det er det åbenbart ikke. I de fleste kommuner er der på trods af biodiversitetsplaner og -strategier ikke fokus på den rødlistede mursejler som næste truet. Planerne fokuserer på de grønne områder m.v., som også er meget vigtige, men glemmer helt mursejlerne, som beriger himlen om sommeren. Der mangler fortsat en kommune, der på eget initiativ opsæt redekasser til mursejlere på deres skoler.

På grund af diverse ansøgninger om støtte har det så været muligt at få opsat redekasser en en række skoler. Her har Københavns Kommune via deres biopulje støttet opsætning af redekasser. Desuden har Nationalpark Kongernes Nordsjælland ligeledes støttet opsætning af redekasser i “deres” område. Endelig har DOF København støttet opsætning af redekasser i København.

Det har været nødvendigt at leje en lille lastbillift for at kunne sætte redekasserne op. De skal jo placeres højt oppe ved tagfoden. Det er også lykkedes at få hjælp til den opgave hos nogle beredskaber/brandvæsner, som en del af deres stigeøvelser.

Liste over skoler med opsatte redekasser:

SkolePostnummerAntal redekasserOpsat
Nordvangsskolen, Sofielundsvej 120260062020
Blågårds Skole, Hans Tavsensgade 4220062021
Damhusengens Skole, Hanstholmvej 10272062020
Katrinedals Skole, Vanløse Alle 44272062020
Brønshøj Skole, Klintholmvej 5270062021
Tagensbo Skole, Hovmestervej 17240052021
Skottegårdsskolen, Saltværksvej 65277062020
Korsvejens Skole, Tårnbyvej 1-3277062020
Christianshavn Skole, Prinsessegade 45142262022
Den Classenske Legatskole, Vester Voldgade 98155262022
Øster Farimagsgade skole, Øster Farimagsgade 40210062023
Vesterbro Ny skole, Slesviggade 6176262023
Bavnehøj Skole, Natalie Zahles Vej 9245062022
Børne U.N.I., Valdemarsgade 15166562022
Rådmandsgade Skole, Rådmandsgade 22220062022
Guldberg Skole, Sjællandsgade 102200142022
Guldberg Skole, Stevnsgade 38220062022
Kildevældsskolen, Belmansgade 5a210062022
Heibergskolen, Randersgade 10210062022
Sundbyøster Skole, Smyrnavej 5-7230062022
Lergravsparkens Skole, Wittenberggade 2230062023
Skolen på Amagerbro, Lybækgade 20230062023
Amager Fælled Skole, Sundholmsvej 2A230062022
Højdevangens Skole, Grønlykkevej 1230062022
Peder Lykke Skolen, Brydes Alle 25230062023
Vigerslev Alle Skole, Vigerslev Alle 108250062023
Hansted Skole, Skolesiden 2250062023
Harrestrup Å Skole, Kirsebærhaven 23-25250062023
Harrestrup Å Skole, Vigerslevvej 141250062023
Grøndalsvængets Skole, Rørsangervej 29240062021
Holbergskolen, Frederiksborgvej 216240062023
Utterslev Skole, Skoleholdervej 20240062023
Bellahøj Skole, Svenskelejren 18270062022
Rødkilde skole, Godthåbsvej 274272062020
Kirkebjerg skole, Vanløsehøj 4272062020
Heerup skole, Frederiksgårds Allé272062020
Hellebækskolen, Skåningevej 13345062022
Hornbæk Skole, Søren Kannes Vej 6310062022
Snekkersten Skole, Klostermosevej 9307062022
Skolen på Slotsvænget, Slotsvænget 61348062022
Gadevang Skole, Gadevangsvej 121340062022
Hillerød Vest Skolen, Baunevej 8340062022
Frederiksværk Gymnasium, Strandgade. 34330062022
Svendborg Gymnasium, A.P. Mølersvej 35570082023
Ida Holst Skole, Kysseborgstræde 5570062023
Aalykkeskolen, Aalykkegade 2600062023
Esrum Kostskole3230152022
Bavnebakkeskolen, Bavnebakken 105953032021
Skolen på Lollandsvej
Lollandsvej 40
200062024
Nr. Utrup Skole
Hjørringvej 83
940062024
Stolpedalsskolen
Stolpedalsvej 2
900062024
Sønderbroskolen
Sjællandsgade 2
900062024
Bavnebakkeskolen
Bavnebakken 105
953032021
Øsby Skole
Øsby Nedergade 30
610042023
Nørre Fælled Skole
Biskop Krags Vænge 7
210062024